Użyte składniki:
- oliwa z oliwek
- woda
- olej kokosowy
- wodorotlenek sodu
Opis:
Niegdyś nazywałam to mydło hipoalergicznym, gdyż nie zawiera nic co mogłoby uczulać, robione z myślą o nowo narodzonych członkach mojej rodziny. Tylko dwa składniki olejowe, czyli podstawa podstaw – PODSTAWÓWKA. Olej kokosowy myje, a oliwa z oliwek nawilża. Czegóż chcieć więcej?
Niestety na to mydło zawsze trzeba dość długo czekać, gdyż ze względu na dużą zawartość oliwy z oliwek, co jest cechą mydła kastylijskiego jest długie leżakowanie.
Mydło kastylijskie a mydło marsylskie
Główną różnicą jest miejsce wytwarzania, mydło kastylijskie wytwarza się w Hiszpani w Kastylii, zaś mydło marsylskie we Francji. Kostki są do siebie bardzo podobne i różnia się niewieloma szczegółami, są to mydła roślinne, a ich głównym skłądnikiem jest oliwa z oliwek. Cieszą się popularnością wśród osób o wrażliwej skórze, przydatne jest również jako detergent do prania, czy do mycia włosów. Używając takiego mydłą do włosów, należy jednak pamiętać, że na koniec mycia – trzeba je spłukać wodą z octem, gdyż takie mydłą zostawiają specyficzny film na włosach, który po wysuszeniu nie jest zbyt dobry ani z wyglądu, ani w dotyku.
Do włosów natomiast polecam ręcznie robione kostki na bazie betaniny kokosowej i glinek, których nie trzeba spłukiwać octem, ale o tym już w innym wpisie.
właśCiwości kwasów tłuszczowych w mydłach
W zależności od ilości i rodzajów kwsów tłuszczowych jakie mamy w mydle, możemy szacować jego właściwości. Do tego jest nam potrzebny kalkulator mydlany, który pięknie pokazuje ile jest danego kwasu tłuszczowego w danym oleju, który chcemy użyć. Tak więc:
- za twardość, pienistość i właściwośi oczyszczające odpowiada kwas laurynowy i mirystynowy
- za twardość i kremowość: kwas stearynowy i palmitynowy
- kremowość i pienistość nadaje kwas rycynolowy, ma także właśiwości pielęgnujące
- nawilżające i pielęgnacyjne właściwości nadaje kwas oleinowy, linolowy i linoleinowy
Najnowsze komentarze